Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: bartek_b » 13 lutego 2011, 11:51

Witam.
Temat parkingów z prawdziwego zdarzenia niejednokrotnie przewijał się na tej platformie, jak i na spotkaniach konsultacyjnych, jednak działo się to "przy okazji". Wątek nie był podejmowany przez przedstawicieli Urzędu Miasta.
Myślę, że nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać do pomysłu budowy parkingów wielopoziomowych, są one niezbędne. Jednak pozwolę sobie na krótkie uzasadnienie tego wątku.
W Olsztynie lawinowo przybywa samochodów, są to zarówno samochody mieszkańców miasta, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy przyjeżdżają do pracy, urzędów, szkół.
Powoduje to coraz większe utrudnienia w poruszaniu się po mieście, korki, tym samym wydłuża się czas przejazdu, narasta również hałas i zanieczyszczenie. Idealnym rozwiązaniem jest przejęcie tego ruchu przez transport publiczny. Jednak nie wystarczy tylko rozbudowa transportu publicznego, m.in. przez budowę lini tramwajowej, trzeba stworzyć warunki do skorzystania z niego. Jednym z takich udogodnień jest budowa sieci parkingów P+R. (dojeżdża się do parkingu i przesiada na autobus).
W centrum miasta praktycznie nie ma już gdzie parkować, w ciągu dnia widać wszędzie zaparkowane samochody-gdzie tylko się da. Stąd konieczne parkingi, (wielopoziomowe lub podziemne) również w centrum, wkomponowane w istniejącą przestrzeń, architekturę.

Moje wnioski:
-sieć parkingów P+R (wielopoziomowy parking skomunikowany z transportem publicznym)
-parkingi wielopoziomowe lub/i podziemne w obrębie Śródmieścia (odzyskanie części przestrzeni obecnie zajmowanej przez parkujące samochody)
-wielopoziomowe lub podziemne parkingi przy nowopowstających obiektach, zarówno dużych (hala widowiskowo sportowa), jak i mniejszych (budynki mieszkalne)

Należy tylko zastanowić się gdzie powinny się one znajdować, w jakiej formie funkcjonować i jak wyglądać (dopasowane architektonicznie do otoczenia).

Mam nadzieję, że wątek zyska aprobatę użytkowników i dzięki Waszemu poparciu i pomysłom skłoni Urząd Miasta do jego realizacji.
Proszę o opinie i propozycje.
Pozdrawiam.
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

O: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: ogórek » 13 lutego 2011, 18:25

Tak, zgadzam się. P+R to najbardziej racjonalne rozwiązanie. Ale przy okazji trzeba poważnie zreformować komunikację miejską w Olsztynie. I to nie przez powoływanie nowych tworów urzędniczych (ZKM), tylko przez znaczną poprawę jakości i urealnienie cen.
ogórek
 
Posty: 54
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 07:44

O:Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: Marton » 14 lutego 2011, 09:43

Nie używałbym sformułowania "urealnienie cen", bo urealnienie oznaczałoby sporą podwyżkę. :) Do komunikacji miejskiej wszędzie się dopłaca...
Marton
 
Posty: 9
Rejestracja: 11 maja 2010, 12:00

O:Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: Zenon » 14 lutego 2011, 12:25

bartek_b napisał:
Stąd konieczne parkingi, (wielopoziomowe lub podziemne) również w centrum
W centrum moim zdaniem mogłyby powstać max. 2-3 wielopoziomowe parkingi, ale nie w ścisłym centrum, tylko na obrzeżach. Chodzi o to, żeby zminimalizować liczbę samochodów wjeżdżających do ścisłego centrum. Z parkingów tych można byłoby docierać do samego centrum lub starego miasta pieszo lub komunikacją miejską. Poza tym powinno powstać kilka typowych parkingów Park&Ride, każdy o pojemności kilkuset miejsc, czyli służących do zostawienia samochodu i przesiadki na komunikację miejską. Te powinny być zlokalizowane przy węzłach większych tras dojazdowych, z dobrą komunikacją publiczną - najlepiej przy trasie tramwajów. Oczywiście konieczna jest też reorganizacja i usprawnienie autobusowej komunikacji miejskiej: nowy tabor, więcej kursów, buspasy, zmiana nastawienia przewoźników do pasażerów (!).
Zenon
 
Posty: 49
Rejestracja: 26 marca 2010, 09:19

O:Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: bartek_b » 15 lutego 2011, 13:11

Zgadzam się, że aby parkingi P+R spełniały swoją funkcję konieczna jest odpowiednia organizacja transportu miejskiego.
Przydatne byłyby informacje od osób spoza Olsztyna, czy korzystałyby z takiego rozwiązania i gdzie wg nich najlepiej zlokalizować te parkingi.
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

O:Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: tomasz birezowski FRO » 15 lutego 2011, 23:11

Parkingi Park&Ride to podstawa. Ich obrzeżna lokalizacja pozwala na znaczne obniżenie kosztów budowy. W Olsztynie wystarczą 2 takie parkingi ale pod warunkiem dużej częstotliwością kursów komunikacji miejskiej tj. nie rzadziej niż raz na 8 minut. Długość dojścia z parkingu do przystanku - max.120m.

Ponadto potrzebne są również parkingi w pierścieniu Śródmieścia.
Zastanawia mnie, czy miasto myślało aby w przypadku rozpoczęcia kiedyś inwestycji w miejscu dawnego Kina Kopernik nie zaproponować Inwestorowi budowy - większego niż potrzebuje na własne cele - parkingu w Partnerstwie Publiczno Prywatnym (oczywiście mówię tu tylko o części całej inwestycji). Taki parking, (powiedzmy na ok.350 miejsc) mógłby być wówczas wykonany znacznie taniej. Jego popularność gwarantuje też świetna lokalizacja - 500m od rynku Starego Miasta. Także dojazd byłby dość komfortowy - obok budowana jest przecież ul. Artyleryjska. Szkoda, że ten mechanizm nie zadziałał np. w wypadku Centaurusa - być może Plac Solidarności nie musiałby zostać parkingiem...

Jeśli chodzi o południową stronę centrum, to ciekawą lokalizacją wydaje się również miejsce gdzie obecnie znajduje się już parking terenowy między ul. Górną a ul. Mochnackiego (300m od rynku), a ponadto nieszczęsny trojkątny kwartał między ul.Szrajbera, Niepodległości i ul. Knosały.
Ten ostatni (innaczej P. Roosvelta) jest obecnie zabudowany prowizoryczną budką McDonalda oraz parkingiem. W mojej opinii miasto powinno zacząć zachęcać inwestorów, aby w ramach realizacji swoich inwestycji współpracowali w zakresie polityki parkingowej. Oczywiście musi to pociągać za sobą szykany wobec parkujących "na dziko" oraz odpowiednie zapisy w Planach Miejscowych.

pozdrwiam
tb
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

O: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: bartek_b » 24 lutego 2011, 15:41

Parkingi w obrębie Śródmieścia:
Świetny jest pomysł parkingu w miejscu dawnego kina Kopernik w ramach Partnerstwa Publiczno Prywatnego.
-jeżeli chodzi o lokalizację parkingu od strony południowej to osobiście myślałem o umiejscowieniu go na zapleczu ulicy Knosały, z wjazdem, jak do dawnego Klubu Komin. Miałby to być parking kilkupoziomowy, osłonięty nasadzonymi drzewami, służyłby również odwiedzającym przyszłe Muzeum Techniki.
-istniejący obecnie parking terenowy przy ulicy Mochnackiego ma idealną lokalizację, osobiście widziałbym go jako parking podziemny-jeżeli można tam taki postawić, ewentualnie zlokalizowany na zapleczu budynku UWM parking kilkupoziomowy. Problemem może być komunikacja, obecnie ciężko jest wjechać i wyjechać.
-kolejny parking w rejonie Śródmieścia mógłby być zlokalizowany w ramach powstającej hali widowiskowo-sportowej. Powinien to być parking podziemny. Lokalizacja umożliwiałaby dotarcie do Urzędu Skarbowego i Urzędu Wojewódzkiego.
Co do lokalizacji parkingów P+R.
-jeden z nich mógłby być zlokalizowany w rejonie skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Poprzecznej. Duży, niewykorzystany teren. Zbierałby licznie dojeżdżających od strony Kieźlin. Poza funkcją P+R w okresie łikendów mógłby służyć studentom z pobliskiej szkoły wyższej, a w okresie Święta Zmarłych odwiedzającym groby
-drugi dla dojeżdżających od strony Dywit zlokalizowany w miejscu istniejącej pętli autobusowej przy CEIK\'u. Służyłby również dojeżdżającym do szpitali(Poliklinika, Szpital Psychiatryczny, Szpital Kolejowy), zarówno odwiedzającym, jak i pracownikom (koniec z tarasowaniem chodników), a w dni wolne byłby wykorzystany przez przyjeżdżających do Parku.
-trzeci zlokalizowany przy ulicy Warszawskiej.

Kolejne parkingi mogłyby być zlokalizowane przy ulicy Pstrowskiego-wjazd od Szczytna, ul.Lubelskiej-Barczewo, Bałtyckiej-Morąg. Sens ich budowy zależy od natężenia ruchu osobowego. Nie bywam w tamtych rejonach, więc nie wiem jak duży jest ruch.

Proszę o opinie i zgłaszanie swoich propozycji.
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

Odp: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: bartek_b » 30 maja 2011, 21:33

W temacie "Piesi w Olsztynie" padło zdanie: "Bardzo cieszy opracowanie lokalizacji parkingów które zostało zlecone, czekamy na opublikowanie efektów."
Mnie również cieszy fakt, że zajęto się sprawą budowy parkingów.
Uważam jednak, że w tej sprawie muszą się odbyć konsultacje społeczne, tak ażeby Mieszkańcy mogli sami powiedzieć gdzie najchętniej widzieliby parkingi.
Czy w ramach lokalizacji parkingów rozważane jest w przyszłości budowa Parkingów P+R?

Proszę osobę z Urzędu Miasta zajmującą się kwestią parkingów o wypowiedź w wyżej wymienionej sprawie.
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

Odp: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: bartek_b » 13 lipca 2011, 15:00

Do Urząd Miasta Olsztyna.
Czy jest opracowywana koncepcja budowy sieci parkingów w obrębie miasta Olsztyna?
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

Odp: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: Kacprzycki » 20 lipca 2011, 16:10

Ta sprawa jest w kręgu moich zainteresowań zatem postaram się udzielić w tej materii odpowiedzi. W lipcu został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie koncepcji rozwiązania problemu z parkowaniem na terenie całego miasta. Temat ten był poruszany na jednej z komisji Gospodarki Komunalnej - jest to pokłosie szukania na "na własną rękę" rozwiązań, które niewłaściwie ukierunkowane zamiast poprawić sytuację w mieście mogą ją jeszcze bardziej zagmatwać.

W ramach umowy z wykonawcą koncepcji odbędą się spotkania konsultacyjne, które jak sądzę zostaną również rozpropagowane na platformie konsultacji społecznych. Ze swojej strony deklaruję udział w spotkaniach - w tym momencie proszę również obserwatorów tematu o rozpoczęcie rozważań dotyczących problemu.

Projekt pt:"wykonanie analiz przedwykonawczych budowy parkingów alternatywnych względem strefy płatnego parkowania ( np. płaskich i wielopoziomowych) na terenie Olsztyna" będzie realizować - patrz wygrała przetarg firma: Ove Arup & Partners International Ltd sp.z o.o.
Oddział w Polsce Ul. Królewska 16, 00-103 Warszawa

Jeśli ktoś posiada informacje o tej firmie z chęcią się z nimi zapoznam, zapewne po wakacjach rozpoczniemy konsultacje.

Pod tym linkiem dostępny opis przedmiotu przetargu: http://eprzetargi.org/Ogloszenie.aspx?pid=962209


To tak w kilku zdaniach. Data rozliczenia się firmy z zamówienia to 30/11/2011r.
Kacprzycki
 
Posty: 22
Rejestracja: 03 marca 2010, 04:45

Odp: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: Anna Andrejuk » 21 lipca 2011, 05:05

[quote=""Kacprzycki" post=1549"]Ta sprawa jest w kręgu moich zainteresowań zatem postaram się udzielić w tej materii odpowiedzi. W lipcu został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie koncepcji rozwiązania problemu z parkowaniem na terenie całego miasta. Temat ten był poruszany na jednej z komisji Gospodarki Komunalnej - jest to pokłosie szukania na "na własną rękę" rozwiązań, które niewłaściwie ukierunkowane zamiast poprawić sytuację w mieście mogą ją jeszcze bardziej zagmatwać.

W ramach umowy z wykonawcą koncepcji odbędą się spotkania konsultacyjne, które jak sądzę zostaną również rozpropagowane na platformie konsultacji społecznych. Ze swojej strony deklaruję udział w spotkaniach - w tym momencie proszę również obserwatorów tematu o rozpoczęcie rozważań dotyczących problemu.

Projekt pt:"wykonanie analiz przedwykonawczych budowy parkingów alternatywnych względem strefy płatnego parkowania ( np. płaskich i wielopoziomowych) na terenie Olsztyna" będzie realizować - patrz wygrała przetarg firma: Ove Arup & Partners International Ltd sp.z o.o.
Oddział w Polsce Ul. Królewska 16, 00-103 WarszawaJeśli ktoś posiada informacje o tej firmie z chęcią się z nimi zapoznam, zapewne po wakacjach rozpoczniemy konsultacje.

Pod tym linkiem dostępny opis przedmiotu przetargu: http://eprzetargi.org/Ogloszenie.aspx?pid=962209


To tak w kilku zdaniach. Data rozliczenia się firmy z zamówienia to 30/11/2011r.[/quote]

Potwierdzamy informację dot. przetargu na wykonanie analiz przedwykonawczych budowy parkingów alternatywnych względem strefy płatnego parkowania (np. płaskich) i wielopoziomowych na terenie Olsztyna.

Anna Andrejuk
Anna Andrejuk
 
Posty: 25
Rejestracja: 04 marca 2011, 10:01

Odp: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: tomasz birezowski FRO » 21 lipca 2011, 07:16

[quote=""Kacprzycki" post=1549"]firma: Ove Arup & Partners International Ltd sp.z o.o.
Oddział w Polsce Ul. Królewska 16, 00-103 Warszawa
Jeśli ktoś posiada informacje o tej firmie z chęcią się z nimi zapoznam, zapewne po wakacjach rozpoczniemy konsultacje. [/quote]

Ove Arup to jedna z największych na świecie korporacji zajmująca się szeroko pojętym przemysłem budowlanym, inwestycyjnym. Biura mają praktycznie w każdym państwie przejawiającym aktywność budowlaną ( http://www.arup.com/Global_locations.aspx ).
Sama korporacja ma bardzo dobra renomę, zrzesza najwyższej klasy specjalistów ze wszystkich dziedzin. W Polsce znana chociażby ze współpracy z nowojorską pracownią Skidmore Owings & Merlin przy budowie wieżowca Rondo 1, czy np. Centrum Handlowego Złote Tarasy lub siedziby PKOBP w Warszawie. Na świecie zajmowała się największymi inwestycjami, jak chociażby Pływalnia Olimpijska w Pekinie i wiele innych (wymienienie tego tutaj jest bezcelowe).
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: zibi » 05 sierpnia 2011, 11:13

Może nie chodzi o parkingi samochodowe, ale rowery też trzeba gdzieś stawiać.

W dniu dzisiejszym po dotarciu na Stare Miasto doznałem niemiłego zaskoczenia. Tam gdzie zawsze można było rower zostawić, czyli przy Bibliotece Wojewódzkiej, teraz zabrano stojaki! Nigdzie w pobliżu podobnych nie znalazłem.
Nie wiem o czym myślą nasi eksperci od transportu, ale to lekka przesada, żeby na starówce nie można byłoby zaparkować roweru w cywilizowanym miejscu.
zibi
 
Posty: 22
Rejestracja: 28 czerwca 2011, 19:36

Odp: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: admin_o » 19 sierpnia 2011, 12:16

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Olsztyna w dniach 05.09-30.11.2011r. odbędą się konsultacje społeczne w związku z wykonaniem analiz przedwykonawczych budowy parkingów alternatywnych względem strefy płatnego parkowania na terenie Olsztyna.

Treść zarządzenia przekazujemy w załączeniu. Informacje z podaniem szczegółowego terminu spotkań - wkrótce.
admin_o
 
Posty: 378
Rejestracja: 08 lutego 2010, 12:11

Odp: Sieć parkingów w obrębie Miasta Olsztyn.

Postautor: Kacprzycki » 19 sierpnia 2011, 13:59

czekam na podanie spotkań - chciałbym poznać dorobek, propozycje firmy, która opracowuje koncepcję. Na tym etapie to wszelkie propozycje mogą być z serii księżycowych. Firma ma dostęp do struktury własnościowej gruntów i badania ruchu. czekam na miejsce i termin spotkania/prezentacji materiału wyjściowego.
Kacprzycki
 
Posty: 22
Rejestracja: 03 marca 2010, 04:45

Następna

Wróć do Transport i łączność